MEDYTACJA – Czym jest? Jak zacząć?

Dowiesz się, czym jest medytacja, dlaczego warto nią się zainteresować, jakie potencjalne korzyści płyną z tej praktyki – oraz najważniejsze, jak zacząć praktykować medytację już teraz.

Gdzie słuchać?


Podcast możesz odsłuchać lub pobrać w wybranym serwisie:
Anchor: https://anchor.fm/chodz-na-slowko/episodes/MEDYTACJA—Czym-jest–Jak-zacz-e48g4n
SoundCloud: https://soundcloud.com/marcin-dziedzi-ski-856875696/chodz-na-slowko-1-medytacja-czym-jest-jak-zaczac
Spotify: https://open.spotify.com/show/1ku0PjLdNvgdwRSPkevOgd

Transkrypt materiału „MEDYTACJA – Czym jest? Jak zacząć?”

Bezrefleksyjne życie nie jest warte przeżycia

Zgodnie z zapiskami Platona, słowa te wypowiedział Sokrates przed swoją śmiercią. 

Możemy się z tym całkowicie nie zgadzać, lecz nieprzemyślane życie z pewnością powoduje więcej cierpienia, nam i tym wokół nas. 

W dzisiejszych czasach odczuwamy więcej stresu niż kiedykolwiek, doświadczamy większej ilości bodźców, zasypywani jesteśmy większą ilością informacji, pogrążeni we własnych schematach, codziennej gonitwie martwimy się o tym czego nie osiągnęliśmy, albo tym, co ciągle przed nami, tocząc wewnętrzną walkę nie tylko ze światem, ale również z samymi sobą.

Wpływ medytacji na umysł

Jakość Twojego życia, zależy od jakości twoich myśli. Wszystko co nam się przydarza, dobrego czy złego, zależy od naszej świadomości. Oczywiście, świata doświadczamy za pomocą zmysłów i ciała, ale to jak wszystkie bodźce zostaną przez nas odebrane decyduje finalnie o tym, co czujemy. Dokonując zmianę wewnątrz siebie, dokonujemy poniekąd zmiany tego, co wokół nas. W razie niepowodzeń czy sukcesów, to czy będziemy odczuwać ból czy też radość, zależy od tego, jakie myśli pojawią się w naszym umyśle. 

Nie mamy kontroli nad wszystkim co nas otacza. Codziennie dzieje się niezliczona ilość zdarzeń poza naszą kontrolą, które mogą zmienić bieg naszego życia. 

Jest jednak jedna rzecz, na którą możemy mieć wpływ. Możesz mieć wpływ na źródło swojego lęku, stresu, gniewu, braku pewności siebie…a także szczęścia, miłości i spokoju. 

Źródłem jest nasz umysł, nasze myśli i nasza uważność.A uważność jest tym, umiejętnością, którą jesteś w stanie posiąść, którą możesz trenować i rozwijać.

Zauważ, że każda emocja w naszym życiu, dobra lub zła, musiała kiedyś się powstać, ale również zniknąć. Gniew, który był w Tobie rok temu już dawno zniknął, a jeśli przywołasz go zaraz myśląc o przeszłości, zauważ, że minie on znowu, gdy tylko przestaniesz o tym myśleć. Umiejętność skupienia swej uwagi w świadomy sposób, na powstających emocjach takich jak gniew, pozwala nie tylko usprawiedliwić sobie, dlaczego masz prawo czuć złość, ale pozwala się od nich wyzwolić, w pełni je zrozumieć. 

Głębokie zrozumienie tego faktu daje Ci wolność i świadomość, która może kompletnie zmienić to, w jaki sposób odbierasz świat i w jaki sposób doświadczasz jego nieskończenie skomplikowany ogrom. 

Czym jest medytacja?

Medytacja jest narzędziem, które pozwala wykształcić w sobie w pełni świadomą uważność. 

Medytacja jest praktyką, dzięki której możemy stać się uważnymi obserwatorami swoich myśli i uczuć, a nie tylko ich odbiorcami. 

To stan pełnej, czystej i bezstronnej uwagi.

Medytacja uczy nas, jak żyć w jedynym momencie, w którym możemy – tu i teraz. 

Pozwala nam świadomie spojrzeć na nas samych, nasze myśli, uczucia, nawyki i działania. 

Pozwala nam być bardziej świadomymi, szczęśliwszymi, pewniejszymi i życzliwymi, dla siebie i innych.

Badania naukowe potwierdzają, że regularna medytacja w istotny sposób ma wpływ na struktury naszego mózgu, odpowiedzialne za pamięć, poczucie własnego ja, empatię i stres. 

Praktyka medytacja nie jest sama w sobie związana z jakąkolwiek religią czy kulturowymi dogmatami. 

Jest czymś, co może robić każdy, o każdej porze i w każdym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *